Bitcoin

Překlad otevřeného dopisu od známého německého bitcoinového edukátora Gigiho s názvem "Drazí bitcoineři".

sifrant

September 17, 2023

5

Min

Dnes vám předkládáme optimistický dopis, který posílá Gigi, bitcoiner a autor knihy 21 lekcí.

Šílenství tohoto světa se zjevilo v okamžení. Všechno se mění mnohem rychleji, než si většina z nás kdy dokázala představit — ale já se nebojím. Naopak, jsem podivně optimistický — kvůli bitcoinu a díky vám.

Pravděpodobně mě neznáte a já pravděpodobně neznám vás. A to je naprosto v pořádku. Některé z vás však znám – a věřím, že některé znám docela dobře, i když jsme se nikdy nesetkali nebo pouze letmo. Četl jsem vaše texty, sledoval jsem, jak spolu debatujete, viděl jsem věci, které jste vybudovali, a nespočet hodin jsem poslouchal vaše hlasy. Je mi jedno, identifikujete-li se jako bitcoiner nebo maximalista, nebo jako pre-/shit-/multi-/cokoliv-coiner. Je mi fuk, jestli jste už před lety spadli do králičí nory, nebo zda jste právě poprvé zahlédli medojedův brloh. Nezajímá mě vaše politické přesvědčení, sexuální orientace, pohlaví, náboženství, věk a nespočet dalších kvalifikátorů, jimiž vás lze zaškatulkovat. Stačí mi fakt, že jste tady, čtete tento text, přemýšlíte o bitcoinu a zajímáte se o něj. To je důvod, proč jsem optimistický. Optimistický k bitcoinu a optimistický k bitcoinerům.

„Bullish on bitcoiners.“
-- Matt Odell

Důsledky bitcoinu jsou tak dalekosáhlé a inovace tak hluboké, že to až zaráží. Mezioborová povaha této šelmy přitahuje mozky z nesčetných oblastí: počítačová věda, kryptografie, matematika, fyzika, ekonomie, finance, obchodování, inženýrství, seznam je dlouhý. Bystré mozky, výjimečné osobnosti, silné názory, kontrariáni, idealisté snažící se změnit svět – ti všichni a mnozí další tvoří volný kolektiv, který bychom mohli označit za bitcoinery.

Medojed má na háku

Nechápejte mě špatně: bitcoin vás nepotřebuje, nepotřebuje nikoho z nás. Jeho systémy pobídek mají způsob, jak zajistit, že bude v pořádku, i když se množina lidí, kteří na něm pracují a používají ho, zcela změní. bitcoin bude v pořádku, stejně jako nyní, kdy se celý svět zastavil.

Současná krize — a finanční dopady, které budou nevyhnutelně následovat — jasně ukáže, že bitcoin potřebujeme více než bitcoin potřebuje nás. Opět mě však nechápejte špatně: nesmíme být lhostejní. Musíme se i nadále starat, pokračovat v budování, pokračovat ve vzdělávání, pokračovat s osvětou, pokračovat v argumentaci, pokračovat v debatách. Nacházíme se v první linii bitvy myšlenek a v této bitvě samolibost zabíjí.

„Neptejte se, co může bitcoin udělat pro vás, ale co můžete udělat vy pro bitcoin.”
-- Adam Back

Pokud můžete přispět kódem, psaním, vzděláváním, diskusemi, nahráváním, vytvářením nebo prostě hodlováním — skvělé. Ale nenechte se mýlit: bitcoin je větší než my všichni. A troufám si říct, že současné selhání dosavadního systému je větší než bitcoin.

Ano, bitcoin má potenciál vyřešit mnoho skrytých klíčových problémů našich prohnilých a nefunkčních systémů. K vítězné válce však budeme potřebovat celou řadu technologií umožňujících svobodu; nástrojů, které implicitně posilují postavení jednotlivce nabídkou silných záruk soukromí, šifrování a svobody používat tyto nástroje bez omezení.

{{custom-cta}}

Netlač na pilu

Jak se tato globální pandemie šíří světem, statisíce nakažených, desetitisíce mrtvých a miliony lidí bez práce, mění se priority z triviálních na ty existenční. Přes nespornou náročnost je mnohem důležitější zůstat pokorný a netlačit na pilu. Je až příliš snadné odcizit si přátele a rodinu tím, že u každé večeře nabídnete nadšenou přednášku o bitcoinu. I když je nadšení chvályhodné, pevně věřím, že bitcoin pochopí každý ve chvíli, kdy bude připraven – ať už z nutnosti, nebo ze zvědavosti. Ano, časová osa právě nabrala na rychlosti. Ale stále je to maraton, nikoli sprint. A může to být jeden z mnoha maratonů.

„Jedním z historických faktů je, že bitvy nezůstávají vyhranými. Ty, na nichž záleží, se musí vést znovu a znovu.”
-- Stanley Knowles

Vrchnost neodstoupí ani dobrovolně, ani mlčky. A protože bojujeme o vlastní suverenitu a svobodu, musíme svádět tento boj znovu a znovu.

Ochrana myšlenky, jejíž čas nadešel

Padouši se budou neustále snažit bitcoin podkopat, jako se o to pokoušeli v minulosti. Bohužel máme dobrý důvod se domnívat, že v tom budou pokračovat. A trend podkopávání a mrzačení technologií je bohužel zřejmý všude kolem. Na příkladu internetu, vidíme, jak různé zájmové skupiny vedou válku proti síťové neutralitě, jak politici zavádějí celonárodní firewally, jak webové stránky blokují obsah z geografických důvodů, jak jsou lidé svévolně umlčováni, demonetizováni nebo blokováni.

Říká se, že nic není tak mocné jako myšlenka, jejíž čas nadešel. Věřím, že čas bitcoinu nadešel, a při zpětném pohledu to bude každému jasné. Než se to však stane zřejmým, budou se houfy lidí snažit překroutit to, co bitcoin je, a myšlenky, jež představuje.

„Myšlenky mění svět, ale dělají to tak, že nabývají tvaru, že nabývají konkrétní podoby.”
-- Stanley Knowles

Ačkoli je forma bitcoinu od jeho vzniku zcela konkrétní, jeho podoba je abstraktní a nehmotná, takže je mimořádně obtížné ji uchopit. Bude ještě nějakou dobu trvat, než se bitcoin stane stejně všudypřítomným, jako je nyní internet. Tento čas — toto okno zmatku — využijí a zneužijí zákonodárci i šarlatáni. Je to však také příležitost. Příležitost nabrousit si nástroje, připravit se na potopu, doručit budoucnost rychleji, než ji stihnou zakázat.

Nikdy nemají pravdu

Nepochybně existuje spousta lidí, kteří si nepřejí, aby bitcoin uspěl. Udělají vše, co bude v jejich silách, aby prodloužili nevyhnutelné. Zaklínají se současným systémem a těží z jeho přirozené nerovnováhy. Někteří z nich mají blízko k peněžnímu kohoutku, jiní jsou záměrně nevědomí nebo nepřáteli svobody už z podstaty. Další jsou vyloženě zlí a usilují o to, aby byli tou nohou, která vám šlape na kuří oko. Napořád.

„Říkali nám, abychom si v první řadě nic nepřáli, abychom se nesnažili, abychom byli zticha, abychom si hezky hráli, abychom mířili nízko a vůbec o nic neusilovali. Nikdy nemají pravdu. Jděte za svými sny. Plňte si svá přání. Vytvářejte budoucnost. A především věřte sami sobě.”
-- Joseph Michael Straczynski

Budou nám i nadále tvrdit, že to, co děláme, je bláhový sen, že to, oč usilujeme, je nemožné, že nemůžeme fungovat mimo stávající systémy. Budou omezovat naše svobody: svobodu transakcí, svobodu spořit, svobodu zůstat v soukromí. Budou nám tvrdit, že určité druhy matematiky a softwaru jsou nezákonné. Budou nadále ospravedlňovat masové sledování tím, že se nám budou snažit prodat iluzi bezpečí. A i nadále nebudou mít pravdu.

Ozvěte se. Buďte pobouřeni. Používejte alternativy. Vytvářejte alternativy. Nespokojte se se současným stavem – máme na víc. Bitcoin je takový, jakým ho uděláme, a nedokážu si představit lepší skupinu lidí, uvědomující si plný potenciál této velkolepé myšlenky.

„Není nic lepšího než být na jedné lodi s výjimečnými lidmi, kteří k sobě dokážou být radikálně pravdiví a zásadně transparentní.”
-- Ray Dalio

Buďte ostražití. Zůstaňte radikální. Zůstaňte věrní sami sobě. V době, kdy svět spěje do záhuby a pád Říma je takhle blízko, jsou silné charaktery, zdravé zásady a čestné jednání nezbytností.

Scéna je připravena, drama se odehrává, a při nástupu crescenda nesmíme podlehnout tyranii. Cesta bude klikatá a hrbolatá a já mám tu čest ji projít až do konce, s vámi po svém boku. Zvládneme to.

Poděkování

Děkuji Hassovi, Johnovi a Dennisovi za jejich cenné připomínky.
Původní grafika „Citadela vyhnanství" od Sama Keisera

Originální článek:

https://dergigi.com/2020/03/31/dear-bitcoiners/

Kniha od Gigiho - 21 lekcí: Co mě naučil pád do bitcoinové králičí nory