Knihy

The Bitcoin Whitepaper [CZ] – český překlad

Braiins Publishing

May 13, 2021

5

Min

Klíčový text, který stál u zrodu celého Bitcoinu v roce 2008, whitepaper Satoshiho Nakamota v českém překladu.

V rámci naší lokální iniciativy Braiins Publishing, ve které českým a slovenským čtenářům přinášíme překlady kvalitních zahraničních knih o Bitcoinu i domácí autory, představujeme další publikaci.


Tentokrát se nejedná o tištěnou knihu v pravém slova smyslu, ale o překlad Bitcoin Whitepaper (CZ). Tento slavný text podepsaný pseudonymem Satoshiho Nakamota položil v roce 2008, kdy byl vydán, základy celé budoucí bitcoinové sítě a měl by patřit mezi povinnou četbu všech příznivců těchto revolučních peněz. K našemu překladu jsme navíc připojili i glosář a vysvětlení klíčových pojmů, které se v tomto odborně laděném textu nacházejí. Věříme, že náš překlad bude vítaným příspěvkem k ještě širší adopci Bitcoinu u nás.

Víme, že se nejedná o první překlad do češtiny, ale vzhledem ke složitosti originálu jsme text přeložili od začátku se zvláštním přihlédnutím k problematickým pasážím, tak aby byly pro českého čtenáře dostatečně srozumitelné. K tomuto účelu slouží i námi doplněný glosář klíčových pojmů, se kterými Nakamoto v textu pracuje, o který jsme český překlad rozšířili. Překlad ani glosář ale nebereme jako definitivní, naopak vítáme návrhy na vylepšení nebo upřesnění. Jde nám o to, aby výsledný text byl co nejlepší, veškeré postřehy a připomínky proto prosím posílejte zde. Návrhy rádi zapracujeme.

Na naší verzi překladu se podíleli Tereza Wongová, Sandra Pavlíčková, Jakub Trnka a Karel Wolf. Jazykovou úpravu provedli Hana Prokšová a Jáchym Černý. Odborná konzultace Pavel Moravec, Tomáš Greif a další z Braiins týmu.

Prodej fyzických knih

Fyzickou kopii našich knih seženete u některého z našich partnerů - nákupem tak podpoříte lokální tvůrce:

Naše publikace

Všechny naše publikace najdete na: braiins.com/knihy

Všechny naše publikace najdete na: braiins.com/knihy
  • Lightning Network: Platby budoucnosti – celosvětově jedna z prvních ucelených publikací věnujících se Lightning Network, od českého autora a dostupná zdarma všem zájemcům ke stažení.
  • 21 lekcí: Co mě naučil pád do bitcoinové králičí nory – sbírka esejů na technologická, ekonomická a filozofická témata vyvolaná studiem bitcoinu od autora vystupujícího pod pseudonymem Gigi. Kniha zdarma ke stažení zde.
  • Český překlad knihy Bitcoinový standard - Safedean Ammous, kniha k dostání zde
  • Český překlad The Bitcoin Whitepaper – základního dokumentu popisujícího bitcoinovou technologii.
  • Bitcoin: Odluka peněz od státu, Josef Tětek – Kniha o podstatě peněz a o probíhající peněžní evoluci. Elektronická verze zdarma, fyzická kopie k dostání u našich partnerů.
  • Vynález jménem Bitcoin je skvělým úvodem do Bitcoinu – dostupná v elektronické verzi zdarma. Fyzickou kopii seženete u některého z našich partnerů.
  • Bohatě ilustrovaný titul Bitcoinové peníze popisující příběh, jak děti v městečku Bitville přišly k dobrým penězům. Kniha je určena pro čtenáře všech věkových kategorií. Elektronická verze zdarma, fyzická kopie k dostání u našich partnerů.

Hledáme vývojáře!

Naší zákazníci jsou globální, ale schopné místní vývojáře hledáme neustále. Pokud vás zajímá oblast těžby Bitcoinu nebo máte rádi práci v progresivním tech stacku (Rust, Bitcoin, desítky serverů po celém světě se stovkami tisíc připojení za sekundu a mnohem více) tak se určitě ozvěte.

Odkaz na článek
Vesmír chce jedny peníze a Bitcoin jde tím správným směrem