Bitcoinový reflektor

Vydáno v bloku #0760415, epocha obtížnosti: 377, autor: sifrant

Bitcoinový reflektor? Co to má zase být? Není to nějaká hovadina? Není, ale byla to ostuda… 

Konec ostudy

Byla to tak trochu ostuda. Přiznejme si to bez mučení. Od samého počátku, kdy Braiins koupili a oživili Bitperia.cz – bitcoinového průvodce, na něm chyběl přehled aktuálních událostí ze světa bitcoinu. Chvíli to sice trvalo, ale stálo za to, počkat si. Dali jsme si trochu na čas a vyladili jsme bitcoinový zpravodaj tak, aby dobře plnil svoji roli a navrch jsme získali autora na výsost povolaného. 

Co, kdy, kdo a pro koho?

Bude se jednat o pravidelný přehled zajímavých bitcoinových zpráv a novinek se zaměřením na lokální scénu, a to jak obsahově, tak i personálně, protože zprávy budeme prokládat komentáři různých relevantních českých a slovenských osobností z oboru. Pokud to bude jen trochu možné, budeme se snažit zařadit vyjádření našich expertů, aby se nejednalo o pouhý seznam událostí, ale o propojení celosvětové i lokální komunity. Tento zpravodaj bude vycházet přibližně jednou za dva týdny. Proč ne jednoduše čtrnáctideník? To bychom nebyli bitcoineři, abychom tam nenacpali nějaký odkaz na tuto technologii. 

S frekvencí cca dvou týdnů dochází v bitcoinové síti k takzvané úpravě obtížnosti (difficulty adjustment). Tento možná nejgeniálnější Satoshiho příspěvek do celé skládačky zajišťuje, že ať nasadíte pro těžbu (tj. zařazování transakcí do bloku s odměnou ve formě transakčních poplatků a nově emitovaných bitcoinů) sebevětší výpočetní výkon, síť si stále udržuje průměrnou dobu pro nalezení nového bloku a jeho zařazení na vrchol řetězce na cca 10 minutách. Přesný interval této úpravy je v bitcoinovém kódu nastaven na 2016 bloků, což odpovídá právě přibližně 14 dnům. Jednomu takovému období mezi dvěma úpravami obtížnosti se říká epocha. Tento úvod vzniknul v epoše #377 a další díly tohoto seriálu budou vycházet právě při završení epochy obtížnosti.


zdroj: bitcoin.clarkmoody.com/dashboard/

Komu bude tento přehled určen? Rádi bychom zaujali čtenáře všech kategorií – od nováčků až po ty zkušenější. Témata tedy budou zahrnovat různé stupně obtížnosti. Od jednodušších základních informací, po ty pokročilejší. Alespoň některým  z témat tedy zvládne porozumět každý a kam až se dostanete, bude jen na vás. Cílem celého projektu Bitperia je, aby se jeho čtenáři  postupně dokázali posouvat dál a tím propadali do králičí nory hlouběji.

A kdo za tímto formátem bude stát? Získali jsme (nejen v tomto směru) autora z nejzkušenějších. Není jím nikdo jiný než Matyáš Kuchař. Určitě není třeba představovat polovinu bratrské dvojice zakladatelů a pořadatelů ChainCampu a také chystané konference BTC Prague 2023, která bude největší událostí svého druhu v Evropě a jedním ze dvou nejdůležitějších setkání bitcoinerů celosvětově. Matyáš také dosud vytvářel bitcoinový měsíčník, který jste mohli číst na Alze.


Nakonec – proč reflektor?

Jednak tento pravidelný zpravodaj bude svou frekvencí reflektovat zmíněnou úpravu obtížnosti sítě. Především vám ale reflektor posvítí na aktuality ze světa bitcoinu, ať je nemusíte složitě lovit uprostřed šumu a temnoty internetu. Je to baterka v rukou Bitperie – vašeho průvodce bitcoinovou králičí norou. Nebo maják, který ukazuje pevný bod a navádí tápající čtenáře. Berte ho jako jasné oranžové světlo nad zamračenou oblohou fiatového Gotham City.


zdroj: midjourneyAI