Reflektor #379

Vydáno v bloku: #0764257, epocha obtížnosti: 379, autoři: Matyáš Kuchař & sifrant

Reflektor: bitcoinový zpravodaj – posviťme si na bitcoinové novinky od poslední úpravy obtížnosti sítě.

Burza FTX dává drahocennou lekci

Můžeme rovnou navázat přímo tam, kde jsme posledně skončili. U insolvence kryptoměnových společností a svěřování svého majetku třetím stranám. V minulém týdnu se opět ukázal kontrast mezi přednostmi a étosem bitcoinu a nedůvěryhodnými vlastnostmi kryptoměn.

Jedna z největších kryptoměnových burz FTX, kterou založil mladý a donedávna médii opěvovaný Sam Bankman-Fried (SBF), se během pouhých pár dní dostala do takových problémů, že musela vyhlásit bankrot. Přitom SBF do poslední chvíle lživě uklidňoval na twitteru své uživatele, že jsou jejich prostředky v bezpečí. 

SBF aka Scam Bankster-Fraud

Situace nabrala obrátky 8. listopadu, kdy Changpeng Zhao – známý jako CZ, majitel největší kryptoměnové burzy Binance, ohlásil možnou akvizici FTX. Tu však hned následující den odvolal a tím poslal FTX ještě hlouběji do temnot runu na banku. V tomto případě runu na SBF a FTX.

Kryptoměny fungují velmi podobně jako tradiční banky a jejich fiat peníze. Vídáme znovu dokola stále stejný příběh o člověku nebo společnosti, kteří si vytvoří vlastní měnu, jako třeba FTT nebo BNB token, poté ji prodávají retailu a používají ji jako zástavu, aby si proti ní půjčili fiat.

- Omluvil jsem se na twitteru / - To všechno spraví, ne?

Toto není první ani poslední případ porušení důvěry uživatelů a bankrotu finančních institucí. Je to pouhých pár měsíců, co zkrachovali „velikáni“ jako Celsius, Voyager nebo 3AC. A mnoho tradičních bank by je následovalo, pokud by jim stát nepomohl a nevykoupil jejich dluhy na úkor všech ostatních lidí, jako se to stalo v roce 2008.

Jak (jako obvykle) skvěle argumentuje Alex Pilař ve svém posledním článku – „bitcoin není krypto”. Satoshi zahájil toto hnutí, protože chápal, že lidé ztratili důvěru v banky a státní měnu. Bitcoin byl vytvořen jako peníze, které nelze znehodnotit, běžící na otevřené decentralizované síti, takže můžete být sami sobě svou vlastní bankou. Pokud jste svou vlastní bankou, nestane se vám, že se jednoho rána probudíte a uvidíte, že vaše prostředky nejsou dostupné nebo ztratily veškerou hodnotu. 

Co z toho vyplývá a jaké poučení si z tohoto drahého průšvihu odnést?

  • Toto není poslední porušení důvěry, ani chvíle, kdy lidé přijdou o peníze. Kolují fámy o problémech s likviditou firem BlockFi, Crypto.com, Coinbase nebo Genesis Trading. Posledně jmenovaná je opravdu velkým hráčem. Umožňuje nákup a obchodování bitcoinu a kryptoměn institucionálním investorům typu hedgeových nebo důchodových fondů a údajně potřebuje během pondělí sehnat likviditu ve výši jedné miliardy dolarů. 
  • Držte svoje vlastní privátní klíče v hardwarové peněžence jako třeba v českém Trezoru. Not your keys, not your coins.
  • Nepotřebujeme více regulací, ačkoli politický výstup bude přesně opačný. FTX byla plně regulovaná společnost a ničemu to nepomohlo. 
  • Nevěřte měnám, které jsou kontrolovány jednotlivci nebo společnostmi, které mají správce. V bitcoinu nikdo nemusí nést břemeno péče a důvěry o peníze lidí. 

Jakmile pochopíte podstatu bitcoinu a matematické zákony, které za ním stojí, vše se vyjasní a budete připraveni skutečně zažít očistné účinky nízkých časových preferencí (a dalších aspektů) bitcoinu oproti fiatovým a krypto slibům rychlých zisků.

BitMEX – Burza, která má navrch

Právě jsme vám popsali, jaké hrůzy se dějí kvůli centralizovaným burzám, a hned v zápětí budeme jednu z nich vychvalovat. Ano, je to trochu paradox, ale BitMEX, kryptoměnová burza, jejíž spoluzakladatel Arthur Hayes mimochodem publikuje i skvělé články na svém blogu na medium.com, si opravdu zaslouží aplaus! A to hned několikrát.

Začněme tím, že v návaznosti na strach a nejistotu kolem krachu FTX burzy, poskytla směnárna BitMEX důkaz o svých aktivech a závazcích – tzv. Bitcoin Proof of Reserves & Proof of Liabilities, ze kterého vyplývá, že směnárna k 9. listopadu disponovala 75 914,7 BTC na pokrytí pohledávek ve výši 75 758,3 BTC. Tyto prostředky drží v úschově jménem svých klientů. Seznam obsahuje bitcoinové adresy a zůstatky držené na každé konkrétní adrese v okamžiku pořízení důkazu. Tento seznam UTXO a veřejných klíčů je volně dostupný na blogu BitMEX. 

Proč je také komunikace při těžbě důležitá? Například aby byl blok správně zkonstruován a nestalo se to, že odměna za vytěžení zůstane navždy viset ve vzduchoprázdnu jako nedávno v případě bloku 759475.

Teď když jsme si alespoň částečně potvrdili, že není blízko bankrotu, pojďme si říct o tom, co BitMEX dělá pro Bitcoin samotný, protože to je přesně to, v čem se liší od ostatních krypto společností.

BitMEX dlouhodobě pomáhá bitcoinu tím, že podporuje open source developery, kteří by mnohokrát neměli jinak na vybranou, než jít pracovat mimo bitcoinový sektor. Tento měsíc ohlásil BitMEX hned tři granty a celkově momentálně podporuje 5 vývojářů na plný nebo částečný úvazek. Historicky vyplacená částka už dosahuje téměř dvou milionů dolarů. 


Chris Coverdale – Stratum V2

BitMEX prodloužil grant bitcoinového vývojáře Chrisu Coverdaleovi, a to do května 2023. Je to již potřetí za sebou, co BitMEX poskytl grant právě Chrisovi a tím ho dlouhodobě udržuje v jeho práci. 

Chris pracuje na implementaci Stratum V2, což je nový protokol pro bitcoinovou těžbu, který řídí a zlepšuje způsob, jakým se těžaři připojují k těžebním poolům. Nový komunikační protokol, který bude brzo nejspíš používat celý svět, byl navržen především českými bitcoinovými vývojáři a zakladateli firmy Braiins, Janem Čapkem a Pavlem Moravcem, ve spolupráci s vývojářem Mattem Corallem.

Vedle společností BitMEX a Braiins se na vývoji a implementaci Stratum V2 podílejí i další organizace, například Foundry Digital, Galaxy Digital a nebo Spiral Jacka Dorseyho. Tématu jsme se věnovali i v minulém vydání Reflektoru.

Stratum V2 má potenciál zvýšit odolnost bitcoinu proti cenzuře, protože zlepšuje bezpečnost komunikace pro tvorbu šablony bloků (block templates) a zadávání těžebních úloh. Součástí protokolu Stratum V2 je také možnost, aby si těžaři sami vybírali transakce, o kterých budou s poolem jednat. Nyní je systém nastaven tak, že pool předává hlavičku bloku s vybranými transakcemi, na kterých mají těžaři pracovat.

René Pickhardt – výzkum Lightning Network 

Taktéž už potřetí byl prodloužen grant René Pickhardtovi, aby se mohl dlouhodobě zabývat hlubokým výzkumem Lightning Network.

V komentáři k udělení grantu René uvedl:

„Aby bylo možné dosáhnout podstatného pokroku, tak výzkum potřebuje volnost a čas k objevování souvislostí mezi různými aspekty. Jsem vděčný a šťastný, že mě společnost BitMEX nadále podporuje a chápe význam nezávislého výzkumu pro zlepšení protokolu Lightning Network.”


Gleb Naumenko – bitcoinový protokol a Lightning Network

Posledním z trojice aktuálně podpořených vývojářů je Gleb Naumenko. Bitcoinový developer žijící na Ukrajině, jehož grant byl prodloužen už počtvrté. Mimo bitcoinového protokolu se Gleb také zabývá bezpečnostními aspekty Lightning Network. Nedávno přispěl článkem na blogu, kde vysvětluje problematiku zahlcování kanálů (Channel Jamming) a popisuje různé strategie pro jeho řešení.

Exkluzivně pro Bitperii se Gleb vyjádřil takto:

„Začalo to v roce 2020, kdy jsem se přihlásil na jejich první veřejnou výzvu pro příjemce grantů. Myslím, že je opravdu skvělé, že jsme tak trochu vyvrátili ten mýtus o anarchokapitalismu – kdo by bez daní stavěl silnice.

Určitě je to velmi solidární a umožňuje mi to soustředit se na vývoj protokolu, což by pro mě bylo jinak těžko představitelné (alespoň ne na plný úvazek) – protože jsem k bitcoinu přišel v roce 2017 a investicemi jsem si moc peněz nevydělal.”

Gleb Naumenko je také známý tím, že v prvních týdnech ukrajinského konfliktu pomáhal na válečné frontě lidem v nouzi. Lidé z celého světa posílali bitcoin na Glebovu transparentní donation adresu, ze které Gleb čerpal potřebné prostředky na nákup jídla, zdravotnických a dalších humanitárních potřeb, které pak s pomocí malého týmu a několika dodávek distribuoval na potřebná místa. Alex Gladstein z Organizace za Lidská Práva (HRF) o tom napsal výbornou esej, ve které popisuje výhody bitcoinu jakožto nezastavitelných peněz poslední instance, které Gleb tak chytře využil. 

Gleb Naumenko bude na téma bitcoin a Ukrajina mluvit na největší evropské bitcoinové konferenci BTC Prague, která proběhne 7. – 10. června 2023 v Praze v PVA Letňany. Akce je zaměřena na všechny úrovně bitcoinových znalostí, ať už začátečníky nebo pokročilé bitcoinery. Hlavními tématy bude Bitcoin jako svoboda, komunita, technologie a peníze. 

Platby budoucnosti na papíře

Pokud neděláme něco úplně špatně, museli jste zaregistrovat, že světlo světa spatřila výtečná publikace o druhé vrstvě nad bitcoinem – Lightning Network: Platby budoucnosti. Jejím autorem je Michal Novák a můžete si ji zdarma stáhnout na stránkách Braiins Publishing. 

Volně přístupná kniha byl Michalův záměr od počátku a byl velmi zaskočen ohlasem, jaký v bitcoinové komunitě získal. Ne až tolik, co se týče obsahu, ale hladem po fyzické variantě. Dalo by se říct, že jste si tu papírovou knihu vydupali, ale nebude to úplně tak jednoduché. 

V Braiins Publishing se snažíme knihy vydávat tak, aby byly maximálně cenově přístupné pro všechny čtenáře. Proto například byly doposud všechny knihy (kromě Bitcoinových peněz, kde tvoří ilustrace základní prvek) tištěny černobíle. V Michalově publikaci jsou však vysvětlující barevné náčrtky, které je potřeba pro tisk zachovat. Kniha se také nevejde do formátu, v němž obvykle tiskneme a kvůli tomu, že autor s tiskem během tvorby nikdy nepočítal, bude také zapotřebí nové sazby. Posledním faktorem, jenž je třeba vzít v potaz, je nižší náklad. Jedná se přeci jen o techničtější titul s menším dosahem. 

Na základě těchto skutečností bude cena jak publikace, tak její výroby vyšší než obvykle. Usilovně pracujeme na tom, abychom zajistili produkci knihy způsobem, který bude odpovídat kvalitě jejího obsahu a přitom se nebudeme pohybovat v astronomických částkách. Přesto chceme vyslyšet přání komunity a proto zvažujeme, že vás tentokrát do procesu vydání zapojíme pomocí crowdfundingové kampaně. Bližší info můžete očekávat v následujících dnech..

Burákové máslo na lightningové hlavě

Lightningová síť byla během poslední doby dvakrát v problémech. Oba případy má na svědomí vývojář vystupující pod jménem Burak. Lightning Network běží na třech významných implementacích – Core Lightning (dříve c-lightning), Eclair a LND, z nichž ta poslední je nejrozšířenější a právě ona byla nepřímou obětí Burakových útoků. 

Samotný bitcoin má také několik implementací, zde je však jednoznačně nejrozšířenější Bitcoin Core. LND však používá nějaké knihovny z alternativní implementace btcd a to bylo příčinou zranitelností. 

Nebudeme zabíhat do přílišných detailů a se srozumitelným výkladem nám pomůže Michal Novák, autor výše zmiňované knihy o Lightning Network: „Při upgradu na Taproot došlo ke změnám ve zdrojovém kódu referenční implementace Bitcoin Core. Btcd však určité limity ponechalo na původních hodnotách a byl to tento rozdíl, který Burak zneužil a způsobil tím výpadek právě LND implementace.”

„Burak nejprve vytvořil obří multisig 998 z 999, který Bitcoin Core bez problémů zpracoval, ale v btcd byl překročen právě ten neaktualizovaný limit. Tím se LND uzly nedokázaly synchronizovat s blockchainem a neviděly transakce otevírající a zavírající lightningové kanály,” pokračuje Michal. Tuto transakci nevyzkoušel, publikoval ji rovnou naostro a způsobil tím výpadek LND.

Následně Michal dodává: „O pár týdnů později Burak odeslal další transakci, která tentokrát překročila povolenou velikost 10 % velikosti bloku a problém se opakoval. V tomto případě zkolabovaly i další služby jako prohlížeče blockchainu třetích stran, které buď využívají stejné btcd knihovny nebo měly v kódu stejnou chybu.” Tuto zranitelnost již Burak, podle svých slov v 79. epizodě podcastu Citadel Dispatch, otestoval a poté publikoval transakci na hlavní síti záměrně. 

Jelikož Burak pracuje na vývoji bitcoinového sidechainu Liquid, za nímž stojí společnost Blockstream, objevily se spekulace, zda tento útok nebyl podporován či přímo iniciován právě Blockstreamem. Ten totiž vyvíjí také lightningovou implementaci Core Lightning konkurující LND a druhá transakce obsahovala zprávu „you'll run cln. and you'll be happy” s jasnou narážkou. Burak však tato nařčení popírá a uvádí, že jeho motivací byla čistě hackerská činnost a jeho záliba rozbíjet věci.

Co si můžeme z těchto událostí odnést? Velice potěšující zprávou je, že obě chyby byly opraveny téměř okamžitě a opravy kódu byly zveřejněny v řádu jednotek hodin. Antifragilita ekosystému tak byla otestována a posílena. Objevují se však také diskuse, jakým způsobem je vhodné provádět aktualizace software a zda je kód v případech rychlé opravy dostatečně auditován. Chyba, která byla zneužita jako druhá v pořadí, se totiž nacházela ve zdrojovém kódu jediný řádek nad tou první a nikdo ji během první aktualizace nezaznamenal.

Block Jacka Dorseyho přijde s hardwarovou peněženkou

Další z firem zakladatele Twitteru Jacka Dorseyho – Block (dříve Square) postupuje krok za krokem k výrobě vlastní hardwarové peněženky. Ke zveřejnění tohoto záměru došlo před cca půlrokem, kdy Jack ve vlákně na twitteru představil svou vizi.

Zcela ve stylu bitcoinového étosu open source Jack a jeho tým sdílí jednotlivé kroky designu svého produktu s komunitou. V počátcích procesu se dotazovali na twitteru na názory a doporučení a během vývoje informují veřejnost, ať už prostřednictvím dalších tweetů, tak na vlastním blogu, kde rozebírají a zdůvodňují jednotlivá rozhodnutí. Nedávno byly do světa vypuštěny obrázky prvních prototypů.

zdroj: wallet.build

Ze známých informací zatím uveďme, že zařízení nemá mít displej, bude obsahovat čtečku otisku prstů a NFC technologii. Bude se jednat o multisig peněženku 2 ze 3, kdy jeden klíč bude v samotném zařízení, druhý v mobilní aplikaci a třetí v šifrovaném cloudu. Pro drobnější transakce (limit si určí uživatel sám) bude stačit mobilní aplikace, pro větší částky už bude zapotřebí použít hardware peněženku.

zdroj: wallet.build

Podle poslední zprávy bude výroba zařízení probíhat v Austinu v Texasu. Následují tak trend dalších výrobců hardwarových peněženek, kteří chtějí mít proces výroby citlivého zařízení maximálně pod kontrolou. Přímo ve Spojených státech se také vyrábí peněženka Passport, Coldcard se vyrábí v Kanadě, BitBox02 ve Švýcarsku a Trezor samozřejmě zde v ČR. 

Na rozdíl od výroby těžebních strojů je tak produkce hardwarových peněženek mnohem decentralizovanější. Tento vývoj je závodem na mnohem delší trať, ale doufejme, že se také bude blýskat na lepší časy. O ideji vlastního ASICu už v minulosti mluvili jak právě Jack Dorsey, tak také Blockstream nebo čeští Braiins.

Lokální srazy

Oproti minulému Reflektoru přibylo více informací k nadcházejícím událostem a navíc se vyloupla jedna nová mikulášská nadílka. Na pomyslné mapě Česka se tak vlaječky reprezentující různé srazy pěkně rozprostírají. Máte-li v plánu něco dalšího, tagujte na twitteru Bitperii a pomůžeme minimálně retweetem a zmínkou tady v Reflektoru.

V podstatě za dveřmi je setkání v Českých Budějovicích, kde další akci Štěpána Borovky spolupořádá 22. listopadu Bitperia. Proběhne zde debata o bitcoinu a vzdělávání za účasti Alexe Pilaře, Kristiana Csepcsara a Rosti Plachého, moderovaná už klasicky u našich akcí Matoušem Ledvinou.

Ještě v listopadu, konkrétně jeho poslední den, ve středu 30. 11. následuje setkání v Olomouci, které iniciuje Jan Gorrdy Dvořák a hostem bude Jakub Kicom Vejmola

V Plzni se místní komunita zdravě naštvala na zbytek republiky a nezůstalo jen u nadávání. Následkem bude mikulášské vexlování v úterý 6. prosince.

Zatím poslední letošní sraz, o němž jsou veřejně k dispozici nějaké informace se potom uskuteční ve středu 14. prosince v Ostravě. Tématem bude znovu Vexl a akci pořádají organizátoři ChainCampu

Pokud byste chtěli podobné setkání poblíž svého bydliště a zatím se nic takového na obzoru nerýsuje, nezoufejte. V nejbližší době přineseme návod s užitečnými tipy, jak bitcoinový sraz uspořádat. Uvidíte, že to není raketová věda.